• (0252) 614 02 89
  • info@fethiyereklam.com.tr

Dış Mekan LED Ekranlar

Dış mekanlarda afiş , vinil germe, branda ve billboardların yerini led ekranlar almaya başlamıştır. Hatta konserlerde , miting alanlarında ve özel organizasyonlarda mobil led ekranlara sıkça rastlayabilirsiniz. Yakın zamana kadar 1R1G1B ve 2R1G1B yapısında Dip ledlerden oluşan paneller kullanılırken son dönemde 3in1 SMD ledler tercih edilmektedir.

Ağırlıklı olarak P10 çözünürlükteki paneller kullanılırken, P8 ve P6 kullanımında da çok ciddi artış bulunmaktadır.

P6’ların kullanımında led kılıfına çok dikkat edilmelidir. Çünkü büyüklü küçüklü farklı kılıflarda led kullanılabilmektedir.

Dış ortam led ekranlarda Taşıyıcı ünite çok önemlidir. Toprağa gömülecek olan ankraj demirinin yoğunluğu, kuyu derinliği ve atılan beton özelliği çok önem arz etmektedir.

Led ekran panellerinde kullanılan led chipleri için bütün firmalar Epistar markasının kullanıldığını söylemektedirler ve hemen hemen bütün firmalar yüksek ışık şiddetine sahip led chipler kullanıldığını söylemektedirler. Bu yüzden led ekran ihtiyaçlarımızı karşılarken dikkat etmeniz gereken en önemli noktalar:


Firma tecrübesi ve güvenirliği (Taahhüt ettiği ürünü üretmesi ve satış sonrası destek açısından)

Kullanılacak güç kaynaklarında verim , pfc değeri , kısa devre ve akım koruma özelliklerinin derecesi.

Kullanılacak paneldeki led chipi, led kılıfı , sürücü entegresi ve taramasına (scan) dikkat edilmesi gerekmektedir.

Led panel sürücü entegrelerinin refresh (yenileme hızı) hızına dikkat edilmelidir.

Kablolama yöntemi ve kablo kesitlerine dikkat edilmelidir.


Led ekranlarda kontrol sistemi olarak birçok marka kart tercih edilebilmelidir. Asenkron ürünlerde Huidu (HD) kartlar ön plana çıkarken, senkron ürünlerde Nova ve Linsn ön plana çıkmaktadır. Bu üreticilerin hepsinin processor bağlantı imkanı vardır.

Huidu kartlarda HD-C30 ve HD-C10 ön plana çıkarken büyük ebatlı ürünlerde receiver entegre çalışan A601, A602 ve A603 ön plana çıkmaktadır.

Linsn kartlarda Sender olarak T802, Receiver olarak RV908 ön plana çıkmaktadır.

Nova kartlarda Sender olarak MSD300, Receiver olarak MRV332 ve MRV336 ön plana çıkmaktadır.

Totem karkaslarında genelde kapaksız kabin tercih edilmesi, totem derinliğinin içinde teknik bir elemanın müdahale edebileceği yeterlilikte yapılması soğutmaya çok fazla dikkat etmemizi gerektirmektedir.

Ürün özelliğine, ebatına ve kullanılacağı iklim özelliğine göre ve fan sistemi tercih edilmelidir. Ekran panellerinde kesinlikle conta kullanılmalıdır. Bazı firmaların kabin, kasa yerine bağlantı aparatı adı verilen kompozit parçalarla panel birleştirerek ekran yaptıkları görülmektedir ki, ömrünün kısa olacağından emin olabilirsiniz.