• (0252) 614 02 89
  • info@fethiyereklam.com.tr

İç Mekan LED Ekranlar

İç mekanda genelde geniş alanlarda uzak mesafeden ve yan açılardan net görüntü alabilmek için son yıllarda lcd’lerin yerini led ekran almışlardır. Ekranın görülebileceği mesafeye ve ekranın boyutuna göre farklı piksel aralığında ürün seçilebilmektedir.


İç mekanlarda ağırlıklı olarak P5 ve P4 kullanılmakla birlikte son dönemde P2, P2,5 ve P3 panellerde tercih edilmeye başlanmıştır. P6 panel ile P5 panel arasındaki maliyet fiyatının çok yakın olması sebebi ile P6 paneller çok tercih edilmemektedir. İç mekan ekranlarda processor yardımı ile canlı yayın gösterimi yapılabilmektedir, ilave olarak tercihe göre ses sistemi entegre edilebilmektedir. İç mekan led ekranlarda genelde ince kasalı ve gürültüsüz olması için fansız smps tercih edilmektedir.


Led ekran panellerinde kullanılan led chipleri için bütün firmalar Epistar markasının kullanıldığını söylemektedirler ve hemen hemen bütün firmalar yüksek ışık şiddetine sahip led chipler kullanıldığını söylemektedirler. Bu yüzden led ekran ihtiyaçlarımızı karşılarken dikkat etmeniz gereken en önemli noktalar:

Firma tecrübesi ve güvenirliği (Taahhüt ettiği ürünü üretmesi ve satış sonrası destek açısından)


Kullanılacak güç kaynaklarında verim, pfc değeri, kısa devre ve akım koruma özelliklerinin derecesi.


Kullanılacak paneldeki led chipi, led kılıf , sürücü entegresi ve taramasına (scan) dikkat edilmesi gerekmektedir.


Led panel sürücü entegrelerinin refresh (yenileme hızı) hızına dikkat edilmelidir.


Kablolama yöntemi ve kablo kesitlerine dikkat edilmelidir.


Led ekranlarda kontrol sistemi olarak birçok marka kart tercih edilebilmelidir. Asenkron ürünlerde Huidu (HD) kartlar ön plana çıkarken, senkron ürünlerde Nova ve Linsn ön plana çıkmaktadır. Bu üreticilerin hepsinin processor bağlantı imkanı vardır.

Huidu kartlarda HD-C30 ve HD-C10 ön plana çıkarken büyük ebatlı ürünlerde receiver ile entegre çalışan A601, A602 ve A603 ön plana çıkmaktadır.

Linsn kartlarda Sender olarak T802, Receiver olarak RV908 ön plana çıkmaktadır.

Nova kartlarda Sender olarak MSD300, Receiver olarak MRV332 ve MRV336 ön plana çıkmaktadır.